Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: Tecviz Formülü

Tecviz Formülü 13 Haz 2013 14:10 #455

  • sagulnet
  • sagulnet's Avatar
  • ÇEVRİMDIŞI
  • Fresh Boarder
  • Gönderiler: 1
Tapu alanı ile hesap alanı arasındaki farkın tecvizi aşması deniyor... Ne mevzuatta, nede genelgede bununla ilgili herkesin anlayabileceği bir şey yok.

Tecviz sınırı 31.01.1988 tarih19711 sayılı resmi gazete yayınlanarak yürürlüğe giren Büyük Ölçekli Haritaların Yapım Yönetmeliği 259. ve 260. maddelerine anlatılmış fakat hiçbir mana yok.

Madde 259 — Parsellerin yüzölçümleri, köşe noktalarının koordinatları ile desimetrekareye kadar hesaplanır. Kontrol amacı ile ada veya parsel topluluğunun yüzölçümleri grafik yöntemle hesaplanarak parsel yüzölçümleri toplamı ile karşılaştırılır. Bu iki hesaptan bulunan yüzölçümü farkı,

formülünün verdiği miktardan büyük olamaz. Farkın büyük olması durumunda çizim ve hesaplar kontrol edilerek hata giderilir M : Ölçek paydası , F : m2 cinsinden alandır.

Madde 260 — Yapılaşmamış alanlarda idarenin izni ile parsellerin yüzölçümleri grafik olarak hesaplanabilir. Parsellerin yüzölçümleri ayrı ayrı grafik yöntemle hesaplandıktan sonra ada veya parsel topluluklarının yüzölçümleri de aynı yöntemle hesaplanır ve bu topluluğa giren parsel yüzölçümlerinin toplamı ile karşılaştırılır. Aradaki fark,

formülünün verdiği miktardan büyük olamaz. Bu fark parsellerin yüzölçümleri ile orantılı ve desimetrekare birimine kadar dağıtılarak geçerli parsel yüzölçümleri bulunur.

Formüller ve açıklamalar irdelendiğinde bu miktarın biriminde sorun ortaya çıkmaktadır. Şöyle ki F değeri m2 cinsinden alan ifade eder ve karekök içerisinden çıktığında m olarak çıkar, formülde 0,0003*F de ise m2 olacak yani birimi belirsiz olacaktır.


Benim sorum şu:

Yapılaşma olan yerde 0.013 karekök(MF)+0,0003F , olmayan yerde 0.0004 M*Karekök(F)+0,0003F denmekte... Yapılaşmadan kasıt nedir ? Türkiyede herkes bunu kullanıyor. Netcad'den yapıyor geçiyor ama şu ana kadar çoğu kadastro mühendisleri veya müdürleride dahil bunun ne olduğunu bilmiyor...
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.107 saniye