TEVHİD

6 yıl 3 ay önce #7082 Yazan: atay_bekir
Üstadım imar uygulaması sonucu koordinatlı olarak oluşan iki parselin tevhid işlemi Lihkab tarafından tapu alanları esas alınarak yapılıp kadastro kontrolünde geçip tapuda tescil görmüş. Lihkab denetimi sonucunda bu işlem tenkid edilerek Kadastro Müdürlüğünce düzeltilmesi istenmiş müdürlüğümüzce yapılan kontrol işleminde parsellerin hesap alanları azda olsa tecvizi geçmekte parseller koordinatlı ve imar parseli belediye encümen kararında düzeltme işlemine girmek istemiyor nasıl bir yol izlememiz gerekir. SAYGILARIMLA...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

6 yıl 3 ay önce #7087 Yazan: hkocak
Sn. "atay_bekir" dikkatine;

Yanlış bilmiyorsam 6785 sayılı ilk İmar Kanunu 1957 tarihlidir... Örneğin 1958 yılında 42'nci madde uygulaması (halen 18'inci madde uygulamasıdır) yapılmış. Bugün tecvizi ufacık aşan bir hata tespit ediliyor ve bizim mevzuatımız da diyor ki; bunu, uygulamayı yapan idare düzeltecek! ... Bir başka örnek; 18'inci madde uygulaması ile oluşmuş bir parseliniz var, bugün yüzölçümünü hesapladığınızda tecvizi aşar şekilde bir yüzölçüm hatası var. Sizin parselinizin yeni yüzölçüm hesabı küçülüyor, siz buna rıza gösteriyorsunuz ama kadastro mevzuatı diyorki, bunu ben düzeltemem belediye düzeltsin... Örnekleri çoğaltabiliriz.

Mevzuat hazırlarken nedense hep bana sorumluluk gelmesinde ne olursa olsun, isterse sorun çözümsüz kalsın!... Mantık bu... Sizin örneğinizdeki işlem gerçekleşmiş ve sonuçta oluşmuş bir parsel var ve yüzölçümü hatalı. Düzeltme yapmak istememeniz halinde de en azından tapu kütüğüne yüzölçümde hata olduğuna dair belirtim konmasını sağlayın. Eğer yüzölçüm küçülüyorsa ve de ilgilisi muvafakat veriyorsa, ya da yüzölçüm artıyor olsa bile bir kaba hatanın varlığını gösterir boyutta değilse, özellikle de diğer parselleri etkilemiyorsa düzeltme yapmakta sakınca olmadığını düşünüyorum. ... Hüseyin KOÇAK
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: atay_bekir

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

Sayfa oluşturma süresi: 0.053 saniye
Geliştiren: Kunena Forum