doptan ihdas

10 yıl 11 ay önce #469 Yazan: hkocak
* DOP'TAN OLUŞTURULAN YERİN İHDASI (Kullanıcı adı "serifyilmaz" dikkatine)

Daha önce Ahmet Yılmazıe'e vermiş olduğum cevapta, DOP'tan oluşturulan yerin Hazine tarafından da ihdas edilmemesi gerektiğinden bahsettim. Eğer DOP'tan oluşturulan yer, aynı bölgede eşdeğer yer oluşturulmak suretiyle belediye tarafından ihdas edilip, Hazineye bırakabilir. Aynı eşdeğer yer Maliye Hazinesi tarafından, kamulaştırma yapılmak suretiyle, oluşturuluyorsa, o zaman yine encümen kararı ile bu yerin Maliye hazinesi adına ihdası mümkündür. ... Hüseyin KOÇAK

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

10 yıl 11 ay önce #494 Yazan: Ahmet Yılmazer

hkocak Yazan:: * DOP KESİNTİSİNDEN İHDAS OLMAMALIDIR (Kullanıcı adı "Ahmet Yılmazer" dikkatine)

DOP kesintisinden belediyenin kendisine parsel üretmesi doğru bir uygulama değildir. O uygulama alanından bir parsel malikinin dava açması halinde İdare Mahkemesi (ve Danıştay) tarafından bu husus, iptal sebebi sayılmaktadır.
"Maliye Hazinesi'nin Dop kesintisinden gelen yerlerde İhdasların durumu nedir?" sorusundan ne kastediyorsunuz? DOP olarak kesilen yer fazla gelirse, bu fazlalık için hazine adına parsel olşuşturulabilir mi, Bunu mu soruyorsunuz?
DOP olarak kesilen yeri belediye ihdas edemez, vatandaştan kesilen yerlerden hazineye de parsel oluşturulmamalıdır. DOP oranı baştan doğru hesaplanmalı ve ona göre kesinti yapılmalıdır. Hüseyin KOÇAK

* DOP'TAN OLUŞTURULAN YOLUN İHDASI(Kullanıcı adı "alikemal" dikkatine)

14 Nisan 2013 tarihli "sener" için yazdığım görüş sizin için de geçerlidir. ...Hüseyin KOÇAK

Üstadım yorumunuzu yeni gördüm, daha açıklayıcı izah etmeye çalışayım.
İlçemizdeki Belediye ihdas yoluyla kendisine taşınmaz edinmektedir. Kadastro Müdürlüğünce düzenlenme İhdas Beyannamelerinde açıklama olarak "işbu ihdas parseli 136 Nolu İmar Uygulamasında 110 ada 1 parselin DOP kesintisinden oluşturulmuştur" denmektedir ve ayrıca Belediye Encümen kararında da "belediye adına Dop kesintisinden tescil edilecek miktar kadar eşdeğer alan ayrılmıştır" denmektedir. Bahsi geçen 110 ada 1 parselin mülkiyet bilgilerine gittiğimizde Maliye Hazinesi adına kayıtlı olduğunu görmekteyiz; yani zamanında Maliye Hazinesi adına kayıtlı olan bu parsel 2002 yılında yapılan imar uygulamasında 2000 metrekare Dop kesintisi yapıldıktan sonra kapatılıyor ve yeni parseller oluşuyor işte belediye 2000 metrekarelik bu kısmı kendi adına tescil ettiriyor ve karşılığında da 2000 metrelik bir eşdeğer alan yarattım diyor ancak Milli Emlak Müdürlüğü bu durumu dava etti.

10 yıl 10 ay önce - 10 yıl 10 ay önce #524 Yazan: hkocak
* DOP KESİNTİSİNDEN İHDAS (Kullanıcı adı "Ahmet Yılmazer" dikkatine)

Son sorduğunuz soruya cevap verilmesi gerekiyor mu, gerekmiyor mu bilemiyorum. Ama Sitemizde yer alan imarla ilgili makaleler de bakılacak olursa, Hazine taşınmazları da, vatandaş taşınmazlarından farksız olarak uygulamaya girer. Belediye DOP kesintisinden sonra Hazine taşınmazını kapatıyor, eşdeğer yer ayırıyor, .... vs, ....vs. (Sözümüz meclisten dışarı; bir .... kuyuya taş attı misali)

Sonuçta, Milli Emlak Müdürlüğü davasını açmış, bence doğru da yapmış. Ama bu aşamada dava sonucunu beklemek dışında yapılacak işlem bulunmamaktadır. ... Hüseyin KOÇAK

Sayfa oluşturma süresi: 0.053 saniye
Geliştiren: Kunena Forum