2B BEDELSİZ İADE

9 yıl 8 ay önce #2721 Yazan: Mehmet uzuner
Çok teşekkürler değerli bilgileriniz ile aydınlattığınız için üstadım...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

9 yıl 8 ay önce #2796 Yazan: metixx
Hüseyin bey merhaba; benim 2b iadesi ile ilgili bir sorum var.
Parselimiz zilliyetlikten tescil görmüş, daha sonra hazine dava açarak tapumuzu iptal etmiştir. Parselin 750 m² si 2b, 200 m²' si sarı alanda kalmaktadır. Parselin son-güncel tapu kayıt suretinde "BEYAN=taşınmaz malın 750 m²'lik kısmı 6831 S.Y. 2/A veya 2/B maddesi uyarınca Hazine adına orman sınırı dışına çıkarılan sahada kalmıştır. Malik / Lehdar=Maliye Hazinesi" denilmektedir.
Benim sormak istediğim; 6292 sayılı kanun ve milli emlağın,

MİLLİ EMLAK GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 345)’NDE
DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ
(SIRA NO: 359)
MADDE 1 – 4/7/2012 tarihli ve 28343 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Milli Emlak Genel Tebliği (Sıra
No: 345)’nin 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde yer alan “orman vasfıyla tapuda Hazine adına tescil edilen ve daha sonra Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan veya doğrudan” ibaresi yürürlükten
kaldırılmıştır.
[/u] tebliği kapsamında değerlendirildiğinde iade edilir mi? Bir de red gelmesi durumunda dava anlamında nasıl bir yol izlemeliyiz?
Şifai edindiğim bilgilere göre bulunduğumuz bölgede bu tarzda yer fazla olup, red geleceği yönündedir. Not: mah. kararları ektedir.

TAPUPTAL-SF-1.jpg ek dosyası bulunamadı

TAPUPTAL-SF-2.jpg ek dosyası bulunamadı

TAPUPTAL-KAD.MAH..jpg ek dosyası bulunamadı

Ek Dosyalar:

9 yıl 5 ay önce #3157 Yazan: mmn
Hüseyin Bey merhaba,

6292 sayılı kanun 7.madde gereği, kullanıcısı oldugumuz maliye hazinesi adına kayıtlı 2b arazisi için Haziran 2014'de bedelsiz iade talebinde bulunduk. İlgili arazi 1947 senesinden 1998'e kadar bize aitti, sonrasında hazinenin açtığı dava sonucunda hazine adına tapu kaydı yapıldı 1998 senesinde.

Bu isteğimiz 2014 haziranda gelen cevapla reddedildi. Sonrasında gerek forumlardan edindiğim bilgi gerekse aldığım hukuki danışmanlık yardımıyla, bedelsiz iade edilmemesi ile ilgili ilgili mal müdürlüğüne dava açtım.

Bununla birlikte hakkımızı kaybetmemek için, doğrudan satış talebi için de başvuruda bulundum. Geldiğimiz noktada, dava devam sürecinde. Bugün peşinat yatırmaya gittiğimde, mal müdürlüğü yetkilileri dava açtığım için başvurumun reddedildiğini ve hiçbir hakkımın kalmadığını söylediler.

Bu durumda dava sonucunu beklemekten başka bir yolum var mıdır? Öneri ve tavsiyeleriniz nelerdir?

Teşekkürler..

9 yıl 5 ay önce #3168 Yazan: hkocak
Sn. "mmn" dikkatine;

Daha öncesinde sizin adınıza tapulu olan bir yer daha sonra orman içine alınıp, 2/B sahasında bırakılmışsa 6292 sayılı Kanunun 7'nci maddesi nden yararlanmaınız gerekir. Başvurunuzun malmüdürlüğü tarafından reddedildiğini, "hiç bir hakkımın kalmadığını söylediler" diyorsunuz. Neden? Başvuru süresini mi geçirdiniz, parselinizle ilgili bilgi ve ret gerekçesi ile ilgili bilgi eksikliği var. Ama bir başvurunuz var ve reddedilmiş ve de açılmış bir dav var. Davanın sonoconu beklemektedmn başka yapılacak işlem kalmıyor. ... Hüseyin KOÇAK

7 yıl 11 ay önce #5799 Yazan: metixx
Hüseyin Bey merhaba; mesajımı değerlendirebilirseniz memnun olurum..Kolay gelsin..

7 yıl 11 ay önce #5800 Yazan: metixx
Hüseyin bey merhaba; benim 2b iadesi ile ilgili bir sorum var.
Parselimiz zilliyetlikten tescil görmüş, daha sonra hazine dava açarak tapumuzu iptal etmiştir. Parselin 750 m² si 2b, 200 m²' si sarı alanda kalmaktadır.(toplam 950 m²) Parselin son-güncel tapu kayıt suretinde "BEYAN=taşınmaz malın 750 m²'lik kısmı 6831 S.Y. 2/A veya 2/B maddesi uyarınca Hazine adına orman sınırı dışına çıkarılan sahada kalmıştır. Malik / Lehdar=Maliye Hazinesi" denilmektedir.
Ayrıca ek bilgi olarak, söz konusu parsel 6870 sayılı Orman Kanunu'nun 1744 sayılı Kanun ile değişik 2B mad. uyarınca Hazine adına orman sınırları dışına çıkartılan yerlerdendir.
Benim sormak istediğim;
1-Bu yerin 750m²'lik kısmı ilgili Kanun çerçevesinde bize iade olur mu?(Kadastro geçmiş bir yer old. sanırım 200 m² olmayacaktır.)
2-Parsel içerisinde sarı alan olması iadenin gerçekleşmesine engel teşkil eder mi, ifraz edilip çözülebilir mi?

Sayfa oluşturma süresi: 0.069 saniye
Geliştiren: Kunena Forum