KAT MÜLKİYETİNDE OTOPARK TAHSİSİ

9 yıl 11 ay önce #2322 Yazan: MUDEM
Sayın arkadaşlar

Binamıza 1970 li yıllarda kat mülkiyeti kurulmuş.Otopark o günlerde zaruri ihtiyaç değilmiş.Bu gün kat malikleri olarak binamızın etrafında bulunan ön,arka ve yan bahçe kısımlarında ihtiyacımızı karşılayacak kadar otopark yapmak istiyoruz.
1-Yönetim planımıza bir madde ekleyerek kullanımı yasal hale getirebilirmiyiz?
2-Yönetim planına madde ilave edebilmemiz için kat malikleri kurulu kararı hangi oy oranında olmalı?
3-Vaziyet planı çizdirip,otopark alanlarını işaretledikten sonra belediyesine tasdik ettik ettirmemiz gerekir mi?

Katkılarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

9 yıl 10 ay önce #2538 Yazan: dörtgöz
KAT MÜLKİYETİNDE YENİ OTOPARK TAHSİSİ
Kat irtifakı veya kat mülkiyeti kurulmuş bir taşınmazda, bahçenin bir kısmının otopark olarak tahsisi için vaziyet planında değişiklik yapılması bu vaziyet planının belediyece onaylanması ve ardından yeni vaziyet planının tapu dairesine verilmesi gerekir. Tapu dairesi vaziyet planı değişikliği yapıldığını her bir bağımsız bölümün tapu kütük sayfasının beyanlar sütununa yazar.
Ana kural bu olmakla beraber; sadece yönetim planı değişikliği yaparak bahçenin bir kısmının otopark olarak kullanılması da mümkündür. Yönetim planı kat maliklerinin beşte dört çoğunluğu ile değiştirilir. Tapu müdürlüğünce yeni yönetim planı tescil edilir. Gürsel Öcal DÖRTGÖZ
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: bedrettin toy, MUDEM, Evren

9 yıl 10 ay önce #2549 Yazan: MUDEM
TEŞEKKÜRLER

Sayfa oluşturma süresi: 0.053 saniye
Geliştiren: Kunena Forum