Kat Mülkiyeti

9 yıl 5 ay önce #3227 Yazan: gokhandogru
Arkadaşlar herkese merhabalar,

Sizlere bir soru sormak ve hepinizin görüşünü almak istiyorum;

"Kat Mülkiyeti hukukuna tabi bir parselde bir bağımsız bölümün maliki olan A kişisinin mülkiyet hakkı parselin bütünü düşünülerek hukukumuzda sayılan mülkiyet rejimlerinden hangisine tabidir?"

Yada daha geniş bir ifadeyle; Kat Mülkiyeti hukukunun mülkiyet rejimi bağımsız bölüm ve ortak yerler anlamında nedir?

Hepinizden cevap bekliyorum...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

9 yıl 5 ay önce #3233 Yazan: dörtgöz
KAT MÜLKİYETİNDE MÜLKİYET HAKKI İLİŞKİSİ
Kat mülkiyeti hukukuna tabi bir parselde, yani kat irtifakı veya kat mülkiyeti kurulmuş ise; bir bağımsız bölümün maliki olan (A) kişisinin mülkiyet hakkı sahibi olduğu bağımsız bölüm için tam mülkiyet hakkıdır. Apartmanın ortak yerlerinde duvarında, çatısında, bahçesinde, apartman boşluklarında ise ortak mülkiyet hakkı vardır. Bu yerlerde zemindeki arsa payı oranında müşterek malik sayılır.
Kat irtifakı veya kat mülkiyeti terkin edildiğinde ise durum değişir. Eskiden bağımsız bölüm sahibi olan herkes müşterek (paylı) malik olur. Gürsel Öcal DÖRTGÖZ
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Şükrü MERCİMEK

9 yıl 5 ay önce #3234 Yazan: gokhandogru
Sayın Üstadım;

O zaman şöyle bir şey diyebilirmiyiz;

"Parsel içerisinde bağımsız bölüm sınırları dahilinde müstakil mülkiyet hakkı kuralları, parsel sınırı-bağımsız bölüm sınırı aralığında kalan ortak yerler dahilinde paylı mülkiyet hakkı kuralları geçerlidir."

Bu tanım doğru olur mu?

9 yıl 5 ay önce #3235 Yazan: gokhandogru
Arkadaşlar bu konuda herkesin görüşlerini aktarmasını istiyorum.

Çok basit gibi görünen ama uygulamada çok büyük fikir ve uygulama farkları doğurabilecek bir soru bu.

O sebeple bu basit gibi görünen aslında çok karmaşık sonuçlar doğurabilecek hak kullanımlarını etkileme olasılığı bulunan bir konuda hepinizin fikirlerini öğrenmek ve bir farkındalık oluşturmak istiyorum.

Cevap yazan herkese şimdiden teşekkürler...

Sayfa oluşturma süresi: 0.055 saniye
Geliştiren: Kunena Forum