Kat mülkiyetine geçiş

9 yıl 5 ay önce #3238 Yazan: Çetin U
Yardımlarınızı bekliyorum

Annem ve kardeşlerine ait 3 mesken ve 1 ambardan oluşan bir bina mevcuttur.

Tapuda 1/4 oranında hisseli kargir ev olarak tescilidir.
Kardeşler kendi aralarından anlaşarak pay etmişlerdir.Kendi adlarına kat mülkiyetine çevirmek istiyorlar.

Bina'ya 1987 yılında 2981 sayılı yasa ile ruhsat ve yapı kullanma izni alınmıştır. Ancak ruhsat alınırken proje ek olarak verilmemiş. Ya istenmemiş yada gerek görülmemiş aynı zamanda bina ruhsatın alındığı dönemde tek kişiye ait.

Şu anda kat mülkiyetine geçirmek için tapu belediye onaylı bağımsız bölümleri gösterir proje istiyor. Ancak belediye Dosyamızda 2981 sayılı ruhsat alınırken proje eklenmediği için yeni bir çizilecek projeyi onaylamam diyor.
Bu konuda ne yapabiliriz Nasıl bir yol izlememiz gerek yardımlarınız bekliyorum.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

9 yıl 5 ay önce #3246 Yazan: dörtgöz
PROJESİ OLMAYAN BİNAYA MİMARİ PROJE ÇİZİLMESİ
Bina'ya 1987 yılında 2981 sayılı yasa ile ruhsat ve yapı kullanma izni alınmıştır. Ancak ruhsat alınırken proje ek olarak verilmemiştir.
Bu şekilde mimari projesi olmayan bir binaya kat mülkiyeti kurmak için mimari projenin çizilmesi Kat Mülkiyeti Kanununun 12. maddesi gereği zorunludur.
Çünkü her bir bağımsız bölümün sınırlarının ve ölçülerinin ilerideki tapu işlemleri için bilinmesi zaruridir.
Binanın mevcut durumuna göre halihazır durumunu gösterir bir mimari proje çizilmeli, bu projede bağımsız bölümler tek tek görünmeli ve bu proje üzerindeki liste ile birlikte belediyece onaylanmalıdır.
Binanın 2981 sayılı İmar Affı Kanununa göre ruhsat almış olması, hali hazır durmunu gösterir mimari proje çizilmesine ve belediye onaylanmasına engel değildir. Kat Mülkiyeti Kanununa göre belediye bu projeyi onaylamak zorundadır. Gürsel Öcal DÖRTGÖZ
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Şükrü MERCİMEK, Çetin U

9 yıl 5 ay önce #3253 Yazan: Çetin U
Üstadım Öncelikle çok teşekkür ediyorum.

Daha önce belirttiğim gibi bina tabuda 1/4 oranında hisseli olarak kargir ev olarak tescilli.

Önceki açıklamalara ilave olarak bina için kat irtifakı kurulmuş değil bu bize bir sorun olur mu ?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

9 yıl 4 ay önce #3278 Yazan: dörtgöz
Kat irtifakı kurulu olsa zaten tapuda projesi mevcut olur. Yukarıdaki açıklama doğrultusunda hareket etmeniz gereklidir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Çetin U

9 yıl 4 ay önce #3285 Yazan: Çetin U
Üstadım çok teşekkür ediyorum.

Sayfa oluşturma süresi: 0.057 saniye
Geliştiren: Kunena Forum