18 uygulamasında kat mülkiyeti avantajları

8 yıl 3 ay önce #5121 Yazan: adorable
Sn;Hüseyin KOÇAK Bey buradaki herşey o kadar faydalı ki sizlere ne kadar dua etsem azdır allah razı olsun allah herzaman gönlünüze göre versin sizden bi konuda bilgi almak istiyordum 18 uygulaması olan parselde yol üstünde 160metre arsa üzerinde 4 kata imarlı fakat 3 katlı 3 katıda ayrı kişilerde olan kat mülkiyetli 1katta 40m2 dükkan 110m2 evim var.2 ve 3 kat ayrı kişilerde 160m2 ev .Vergilerini tapuda tescil edildiği gibi dükkan ve ev olarak ödememe rağmen 18 uygulamasında ne gibi konulara dikkat etmem gerekir.Paylaştığınız makaleyi okudum kat mülkiyetine göre hisselendirme ama konuyu tam olarak anlayamadım kat mülkiyetli yerle parseldeki diğer arsa tapulu hissedarlar aynı görülüyor bu doğrumudur ilginiz için çok teşekkür ederim saygılarımla

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

8 yıl 3 ay önce #5124 Yazan: hkocak
Sn. "adorable" dikkatine;

Tam olarak neyi sorduğunuzu anladığımdan emin değilim... "18 uygulaması olan parselde yol üstünde" ifadesi; 18 uygulaması yapıldı, parseliniz de yola cepheli, bunu mu kastediyorsunuz? İmar parselleri mutlaka yola cepheli olur. 1'inci kat size tahsis edildi. Muhtemelen uygulama öncesi durum da aynı idi ki birinci katta bulunan 140 m2.lik daire ile 40 m2.lik dükkan size tahsis edildi... Durum böyle ise, sorun yok gibi görünüyor ama verilerinizi ve sorunuzu doğru mu anladım emin değilim. ... Hüseyin KOÇAK,
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: adorable

8 yıl 3 ay önce #5127 Yazan: adorable

hkocak Yazan:: Sn. "adorable" dikkatine;

Tam olarak neyi sorduğunuzu anladığımdan emin değilim... "18 uygulaması olan parselde yol üstünde" ifadesi; 18 uygulaması yapıldı, parseliniz de yola cepheli, bunu mu kastediyorsunuz? İmar parselleri mutlaka yola cepheli olur. 1'inci kat size tahsis edildi. Muhtemelen uygulama öncesi durum da aynı idi ki birinci katta bulunan 140 m2.lik daire ile 40 m2.lik dükkan size tahsis edildi... Durum böyle ise, sorun yok gibi görünüyor ama verilerinizi ve sorunuzu doğru mu anladım emin değilim. ... Hüseyin KOÇAK,

evet parsel 18 uygulamasına tabi olmuş benim evim ve dükkanım yol üstünde kat mülkiyetli şuan yol 10metre mevcut proje ile 25metre olacak toplam alan 5000metre kare civarı lakin mütehait arsa payı olarak hesaplama yapıyor bu doğrumudur. dükkan ve evim olan yere 80metre kare civarı ev teklif ediyor kat mülkiyetli olan bir yapının arsa payı olarak hesaplanması doğrumudur.size zahmet veriyorum çok teşekkür ederim ilginiz ve yararlı paylaşımlarınız için izmirden selamlar..

8 yıl 3 ay önce #5137 Yazan: hkocak
Sn. "adorable" dikkatine;

18 uygulaması yapılarak imar parseli oluşmuş. İlk uygulamada düzenleme ortaklık payı (DOP) kesilmiş olmalıdır. Şimdi yol genişletme söz konusu... 18'inci maddenin 6'ncı fıkrası; "Bu fıkra hükümlerine göre, herhangi bir parselden bir defadan fazla düzenleme ortaklık payı alınamaz...." hükmündedir. Hal böyleyken, (ilk uygulamada DOP kesilmiş varsayarak) teorik olarak bakıldığında, ikinci uygulama sonrasında size verilecek olan parselin yüzölçümü aynı olması gerekir... "Arsa payı olarak hesaplama" lafından birşey anlamadım... Ben işin teorik boyutunu yazdım ama size önerilene razı olup olmamak sizin bileceğiniz şeydir. ... Hüseyin KOÇAK
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: adorable

8 yıl 3 ay önce #5140 Yazan: adorable

hkocak Yazan:: Sn. "adorable" dikkatine;

18 uygulaması yapılarak imar parseli oluşmuş. İlk uygulamada düzenleme ortaklık payı (DOP) kesilmiş olmalıdır. Şimdi yol genişletme söz konusu... 18'inci maddenin 6'ncı fıkrası; "Bu fıkra hükümlerine göre, herhangi bir parselden bir defadan fazla düzenleme ortaklık payı alınamaz...." hükmündedir. Hal böyleyken, (ilk uygulamada DOP kesilmiş varsayarak) teorik olarak bakıldığında, ikinci uygulama sonrasında size verilecek olan parselin yüzölçümü aynı olması gerekir... "Arsa payı olarak hesaplama" lafından birşey anlamadım... Ben işin teorik boyutunu yazdım ama size önerilene razı olup olmamak sizin bileceğiniz şeydir. ... Hüseyin KOÇAK

Teşekkür ederim bende sizin sayenizde biçok şey öğrenmiş oldum çok sağolun arsa payı olaraktan şunu kastediyorum 3katlı katlı mülkiyetli yer için şu şekilde hesaplama yapıyorlar arsa 160metre kare bulunduğumuz parsel 2,5emsal 160m2 * 2,5emsal : 400metrekare %40 kesinti oluyormuş (160metrekare)ne kesintisi bilmiyorum 400-160= 240metre kare kalıyor bunu 3 aile paylaşın şeklinde benim anlamadığım arsa tapusu olanda aynı şekilde kat mülkiyeti olanda aynı hesaplama adil gelmediği için irdeliyorum dükkan ve evimi verip 80metrekare gibi bişey verilecek olması adeletsizlik olmuyormu sizce kusuruma bakmayın sizinde kafanızı şişirdin gerçekten çok teşekkür ederim duyarlılığınız için

8 yıl 3 ay önce #5152 Yazan: adorable
sn;Hüseyin Koçak Bey aşağıda konuda ne demek isteniyor acaba müsait olursanız paylaşırmısınız size zahmet
imar planında T Koşulu (Ticaret+Konut), Y Koşulu, emsal değeri ve çekme mesafeleri belirtildiği
ancak yapı nizamının belirtilmediği, ayrık nizam ve taban alanı %40 olarak uygulama
yapıldığında E:2.5 emsale göre tanınan toplam inşaat alanının kullanılmasının mümkün
olmadığı belirtilerek konuya ilişkin Bakanlığımız görüşü talep edilmektedir.
08/09/2013 tarihli ve 28759 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yönetmelikle değişik
Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinin 16/55 inci maddesinde “…İmar planında
belirlenmeyen hallerde ayrık nizam uygulanır.” hükmü,
Yönetmeliğin 28/6 ncı maddesinde “Ayrık veya blok nizam olan yerlerde, imar
planında açıkça belirlenmemiş ise taban alanı katsayısı %40’ı geçemez.” hükmü yer
almaktadır.
Bu kapsamda, ilgi yazıda imar planında emsal değeri ve çekme mesafelerinin
belirtildiği ancak yapı nizamına ilişkin hüküm bulunmadığı belirtilen parsel için ayrık nizam
taban alanı %40 olarak uygulama yapılması, kat adedinin ise Yönetmeliğin 29 uncu
maddesine göre belirlenmesi gerekmektedir.
Öte yandan idarelerce yapılacak imar planlarının, planda verilen yapılaşma
koşullarının uygulamasını kısıtlayıcı durumlara mahal verilmeyecek netlikte hazırlanması
gerektiğinden, yapı nizamı ve TAKS değeri belirtilmeksizin E:2.5 emsal verilmiş söz konusu
parseli de kapsayan alanda; imar planında belirlenen emsal değerine karşılık gelen inşaat
haklarının kullanılabilmesine ilişkin olarak Plan Yapımına Ait Esaslara Dair Yönetmelik
hükümleri kapsamında plan revizyonu yapılarak mağduriyetin giderilebileceği hususunda;
Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Sayfa oluşturma süresi: 0.057 saniye
Geliştiren: Kunena Forum