İPOTEK ALACAĞININ TEMLİKİ

10 yıl 9 ay önce - 10 yıl 9 ay önce #734 Yazan: dörtgöz
İPOTEK ALACAĞININ TEMLİKİNDE TAPU SENEDİNİN VERİLMESİ
İpotek alacağının tamamen veya kısmen temliki halinde, temlikin tapu kütüğüne işlenmesi ile birlikte yeni ipotek alacaklısı adına ipotek belgesi düzenlenerek verilmesi gerekir. İpotek alacağının temlikinin tapu kütüğüne işlenmemesi halinde ise yeni ipotek belgesi düzenlemeye gerek yoktur.Gürsel Öcal DÖRTGÖZ

İPOTEK ALACAĞININ TEMLİKİ HALİNDE İPOTEĞİN TERKİNİ
İpoteği temlik alan kişinin de ipoteği temlik ettirme yetkisi vardır. İpotek tamamen temlik alınmış ise ipoteğin tamamı, kısmen temlik alınmış ise temlik alınan kısmı, yeni ipotek alacaklısı tarafından terkin ettirilebilir.
Terkin için ipotek alacağının tapu kütüğüne işlenmiş olması şart olmayıp, temlik belgelerle kanıtlanabiliyorsa, terkin istemi üzerine, ipoteğin terkin edilmesi gerekir. Gürsel Öcal DÖRTGÖZ
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: yyildirim02, Anadolu Ereğli

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

9 yıl 3 ay önce #3463 Yazan: tigana
Sayın üstadım;Müdürlüğümüze, Sizin açıklamanıza benzer bir işlem geldi.Akbank ın ipotek alacağı, girişim varlık şirketine ondan da bir başka şirkete noter sözleşmeleri ile temlik edilmiş.Ancak her iki temlikte tapu da işlem görmemiş.Şimdi en son ipotek alacaklısı ipoteği terkin ettirmek istiyor.Bu işlem için taraflar arasında yapılan ipotek temlik sözleşmeleri yeterli olur mu?İşlemde damga vergisi noter tarafından tahsil edilmiş? benim fikrim önce temlik işlemleri yapılıp tapu kütüğüne tescil edildikten sonra terkin edilmesi yönündeydi ancak sizin açıklamanıza göre benim fikrim hatalı.Ayrıca işlem TAKBİS te yapılırken benden ilk alacaklı AKBANK'ın yetki belgesini ve temsilcisini isteyecek.Ben bunların yerine son malike ait bilgileri girersem biraz tezatlık olmaz mı? Bir de bununla ilgili genelgemiz bulunuyor mu? Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

8 yıl 8 ay önce #4516 Yazan: dörtgöz
Ben bir genelge bilmiyorum bu konuda.

Sayfa oluşturma süresi: 0.070 saniye
Geliştiren: Kunena Forum