Parsel yanından geçen orman yolu kadastral yol mudur?

5 yıl 7 ay önce #7433 Yazan: mkaand
Son mesajımdan sonra Muğla Menteşe Belediyesinden cevap geldi sizlerle paylaşmak istiyorum. O yol Kadastral yol değilmiş. Bu durumda o tarlayı alsam prefabrik ev dikemeyecektim sanırım.

Ek Dosyalar:

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

5 yıl 7 ay önce #7439 Yazan: mkaand
Arkadaşlar bir sorum daha olacak. Diyelim ki benim gözüm kaldı bu tarlada ve burayı alıp hem tarımla uğraşım hem de ilerde prefabrik ev yapmak istiyorum. Kurallar kanunlar ilerde ne olur kimse bilemez ama belediyeden gelen yukardan paylaştığım bilgi çerçevesinde yandaki o orman yolunun gerçek anlamda kadastral yola dönüşmesi için ne yapabilirim? Ana yola çok mesafesi yok. Benim gerimde başka parselde yok. Çok kısa bir mesafeyi belki 100 mt yi kadastral yol yaparsam. 5000m2 den büyük bu tarlaya ve 25 mt kadastral yola cephesi olduğu için ev dikeiblir miyim? Prefabrik ev dikmek için Her belediyenin farklı uygulaması mı var? Kural aynı değil mi?

5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanununu açtım okudum hiçbirşey anlamadım. Ben bu tarlayı almayı çok istiyorum. Ama bundan 5-10 yıl sonra oraya ev yapıp orada doğa içinde yaşamak istiyorum. Bu heryerde yazılıp çizilen TARLA niteliğindeki bir yer 5000 m2'den büyükse ve kadastral yola 25 mt cephesi varsa ev yapılabilir kuralı tam olarak nedir? Belediyeden belediyeye fark mı gösterir. 5403 Kanunda bunu göremedim. Birisi mi uydurdu bunu? Nerde geçiyor tam olarak. Alsam bu tarlayı ormanın o kısmını nasıl yola çevirebilirim. Teşekkürler.

5 yıl 7 ay önce #7445 Yazan: scm
parselinizin bir hududu yolladıgınız resimde yol gözüküyor. Aslında bu yol yok ve orman arazisi sizin sınırınıza kadar dayanıyorsa ozaman ormandan arazinize giriş çıkış kullanımınız için yazılı taleple müsaade alırsınız. Şayet orası ormandada orman yolu olarak gözüküyorsa, birşey talep etmeniz gerekmez.

Belediye hizmetlerinden yararlanmayacaksanız heleki birde prefabrik yapı yapacaksanız belediyeyle temasınız hiç gerekmez.
Orayı daimi ikametgahınız olarak kullanıpta, orman köylüsü yaşantısı yaşayacaksanız köy yaşamına ait gerekli yapı ihtiyacınızı siz tayin edersiniz. Ancak arazi orman içinde kaldıgından birde konuyu orman şefligine sorup,verecekleri cevap sizce müsbetse onu dilekçenizle yazılı cevaba çevirtmelisiniz.
Eklediginiz uydu fotografındaki yolun konumuna göre parsellerin düzenine bakılırsa kadastro geçtiginde o orman yolunun, mecburen kadastro yolu olarak kabullenilecegi aşikar.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: mkaand

5 yıl 7 ay önce #7446 Yazan: mkaand
Merhaba yanıtınız için teşekkürler. Uzun süredir peşinde olduğum bu tarlaya ait fotoğrafları emlakçı paylaştı. Biraz hayal kırıklığına uğradım. Yeri itibariyle tam yaşamak istediğim yer. Ev konusunuda Tarım İl Müdürlüğü ile görüşüp çözerdim belki. Ancak tarla çok bayır. Bir bölümü bildiğiniz çanak gibi. Yani o toprakta birşeyler yapmak çok fazla para harcamayı gerektiriyor. Başka yerlere baksam iyi olacak. Çok istemiştim burayı satın almayı ancak arazi çok meyilli ve soğudum bu yüzden. Ben daha düz hayal etmiştim.

5 yıl 7 ay önce #7463 Yazan: scm
tarlayı yerinde görmeksizin hayalinizdeki yaşanacak yer olduguna nasıl karar vermiştiniz?

5 yıl 7 ay önce #7468 Yazan: mkaand

scm Yazan:: tarlayı yerinde görmeksizin hayalinizdeki yaşanacak yer olduguna nasıl karar vermiştiniz?

Şöyle cevap vereyim. Tarlayı yerinde görmeden zaten satın almayı düşünmüyordum. Parsel Ada bilgilerinden kontrol yapıyorum uydu fotoğraflarına ve ilan detaylarına bakıyorum. Satıcı ile görüşüyorum. Ben kafa dinleyebileceğim bir yer arıyorum. Etrafında yerleşimin olmaması tarla içinde ağaç olmaması (kendim ağaçlandıracağım) tercih sebebim. Yani kriterlerim var. Bu doğrultuda parsel krokisinin çıktısını alıp evi nereye yaparım, nereden giriş veririm, içerdeki yol nasıl olsa erişim kolay olur gibilerinden tasarımlar çizerim. İlan sahibi fotoğraflarını paylaşmamıştı sadece uydu fotoğrafları vardı. Gerçek fotoğrafları görünce çanak şeklinde araziyi görünce vazgeçtim. Şimdi baktığım tarlalarda zeminin düzlüğünede bakıyorum. Hayal kurmak bedava arsayı satınalmak parayla. Satın almadan önce tabiki gidip yerinde etüd ederim.

Sayfa oluşturma süresi: 0.080 saniye
Geliştiren: Kunena Forum