Tapudaki yüzölçümünün, icra satış ilanında belirtilen sınırlardan küçük olması

1 yıl 3 ay önce #7730 Yazan: Kemalbabaoglu
Sayın Hocam merhabalar. Çok araştırdığım ancak net bir cevap bulamadığım bir hususta kıymetli fikirlerinize ihtiyacım var. 1960 yılında dedemin köyünden 6 parça arazi tapusu(geldileri temmuz 1289) icra yoluyla Cemil isminde bir vatandaş tarafından satın alınıyor. Dedem ise söz konusu tapuların 2/3 hissesini noter satış vaadi ile Cemil isminde vatandaştan satın alıyor. Söz konusu araziye ilişkin olarak aynı köyden başka bir kişi 1310 tarihli bir tapuya dayanarak hak iddia ediyor ve dedem ile Cemil ismindeki vatandaş aleyhine dava açıyor. Dava şu an kadastro mahkemesinde devam ediyor. Yaklaşık 60 yıldır devam eden davanın şu an ki aşamasında 1289 tarihli yani Cemil ismindeki vatandaşın tapusunun öncelikli olduğu kabul ediliyor yani bu durum lehşmize. Ancak şöyle bir sorun var. 6 parça tapuya ilişkin icra ilanında, 1289 tarihli 6 parça tapunun tahminen toplam1250 dönüm olduğu belirtiliyor(her bir parça için ayrı ayrı yüzölçümü belirtilmiş). Ancak icradan satın alma neticesinde çıkarılan yeni 1960 tarihli 6 parça tapunun hepsinin ayrı ayrı yüzölçümü aynı(20,56m² yani 20 dönüm) olarak belirtilmiş ki kadastrosu dahi yapılmamış olan ve dere gibi doğal sınırları da bulunan bir yerdeki 6 tapunun yüzölçümlerinin aynı olması imkansız diye düşünüyorum. Ayrıca bu 6parça tapuda sınırlar belirtilmiş ise de sınırlar mahkeme tarafından tam olarak tespit edilememiştir. Zira sınır olarak Azizin tarlası, Osmanın tarlası gibi ifadeler kullanılmıştır ve bu kişiler tanınmamaktadır. Gelinen son aşamada yargıtay bozma kararı vererek 6 parça tapunun sınırlarının yüzölçümleriyle sınırlı olmak üzere belirlenmesi gerektiğine hükmetmiştir. Ancak dediğim gibi icra ilanında tahminen toplam 1250 dönüm olarak belirlenen 6 parça arazi, tapu senetlerinde toplam 120 dönüm olarak belirlenmektedir. Bu kadar farkın olması normal mi yoksa tapudaki 20,56 m² ifadesi matbu olarak herhangi bir ölçüm yapılmadan tabiri caizse kafadan atılarak mı yazılmıştır? Yazılarınızda devletin, mülkiyet hakkını yüzölçümüyle değil sınırlarıyla güvence altına aldığını belirtmişsiniz ancak mahkeme bu durumu dikkate almamış. Bu durumda yüzölçümünün doğru olmadığı hususunu mevcut davada mı ileri sürmeliyim(bu iddia daha önce maalesef hiç dile getirilmemiş) yoksa sulh hukuk mahkemesinde ayrı bir dava mı açmalıyım? (dava açarsam sınırlar belli olmadığı için mahkeme inceleme yapamaz diye düşünüyorum.) 1960 tarihli 6 adet tapudan 3 tanesini(diğer 3 tapu şu an için elimde mevcut değil) ve icra satış ilanını fotoğraf olarak ekledim Sayın Hocam. Ne yapacağımı bilemiyorum büyük bir haksızlık var. Çaresiz kaldım. Değerli fikirlerinize ihtiyacım var.
Ek Dosyalar:

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

Sayfa oluşturma süresi: 0.079 saniye
Geliştiren: Kunena Forum