YÜZÖLÇÜM HATASININ DÜZELTİLMESİ

11 yıl 1 ay önce #66 Yazan: murat
Mevcut durumu itibariyle "Zeytinli Tarla" vasfındaki taşınmazımız imar planı sınırları içerisindedir ancak henüz imar uygulamasıyla terk işlemleri yapılmamıştır. Bu arazimizin tapu kayıtlarında belirtilen yüzölçümü 10260-m2 dir. Ancak 1 ay önce hem özel bir harita mühendisliği ofisinden, hem LİHKAB bürosundan, hem de 14.11.1997 tarihinde Kadastro Şefliğine yapılan aplikasyon işlemi talebi neticesinde tarafımıza verilen Aplikasyon Krokisi üzerinde arsamızın yüzölçümünün 10121,63-m2 olduğu belirtilmektedir. Başta sayın Hüseyin KOÇAK beyefendinin ve diğer kıymetli meslektaşlarının www.tasinmazmulkiyeti.org.tr ve www.tapu-kadastro.net adreslerindeki internet sayfaları içerisinde yazmış olduğu makaleleri okuyarak edindiğim bilgi kadarıyla, söz konusu taşınmazımızın yüzölçümü değerleri arasındaki farkın yanılma (tecviz) sınırının üzerinde olup olmadığını tespit etmek maksadıyla LİHKAB bürosuna başvurdum ve yetkili harita mühendisinin yaptığı hesaplama sonucunda yanılma sınırı 61,97-m2 olarak bulundu ve neticede yüzölçümdeki 138,37-m2 lik farkın yanılma sınırının üzerinde olduğu sonucuna varıldı. Yüzölçümü farkının yanılma sınırı içerisinde yada dışında kalmasına bağlı olarak izlenmesi gereken adımlar sayfanızda yayınladığınız makalelerde izah edilmiştir ve anladığım kadarıyla tescilli yüzölçüm ile işlem sırasında bulunan yüzölçüm arasındaki fark, 3402 sayılı Kadastro Yasasının 41’inci maddesi gereğince düzeltilmelidir. Bu bağlamda, söz konusu arazimiz üzerinde imar planında belirtilen İnşaat Emsal Yüzdesi %30 değerindedir ve bu arazimiz üzerinde planladığımız inşaat projesinde toplam 41,5-m2 lik ciddi bir inşaat alanı kaybına uğramaktayız. Sonuç olarak anlaşılacağı gibi mağdur durumdayız ve bu alan kaybını ortadan kaldırabilmek adına kanunların bize tanıdığı hak çerçevesinde bir çıkar yol arayışı içerisindeyiz. Başvurduğumuz, bilgisine danıştığımız harita mühendisi ve avukatlar bu konuda bizleri tatmin edecek yeterlilikte bilgiye sahip değiller. Bu nedenledir ki sizlerin yazmış olduğu makaleler sayesinde bir noktaya kadar gelebildim ancak bunun ötesinde nasıl ve ne şekilde bir yol izlemem gerektiği konusunda gerçekten yardımlarınıza ihtiyaç duymaktayım. Özellikle üstünde durduğum ve bilmek istediğim konu şudur; Tapu ve Kadastro Başmüfettişi Sayın Hüseyin KOÇAK Beyefendinin "YÜZÖLÇÜM HATALARININ DÜZELTİLMESİ" konu başlıklı makalesi içerisinde izah ettiği "İlgilisinin Muvafakat Etmediği Hataların Düzeltilmesi" işleminde "Fark tecviz içinde ya da dışında olsun ilgilisi tarafından muvafakat verilmiyorsa düzeltme 41/1’inci, madde gereğince yapılır, malik ve diğer hak sahiplerine tebliğ edilir, 30 günlük süre içerisinde dava açılmaz ise düzeltme kesinleştirilir. Dava açılırsa, dava sonucuna göre işlem yapılır." denilmektedir. Buna göre, dava açılıp yargı yoluna başvurulduğu takdirde davanın ne şekilde ve ne kadarlık süre içerisinde neticeleneceği konusunda sizler gibi konunun en yetkilisi ve deneyim sahibi şahsiyetlerinin fikirlerine ve yardımlarına son derece ihtiyaç duymaktayım.

Görüş ve tavsiyelerinizi bizlerden esirgemez ve konu ile ilgili bizlere sahip olduğunuz bilgi ve tecrübelerinizden yararlanma fırsatı verirseniz uzun süredir bizleri rahatsız eden bu konuyu tam manasıyla aydınlığa kavuşturarak hem zihinlerimizi rahatlatmış olacaksınız hem de sizlere minnettar kalacağız.

Saygılarımla,

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

11 yıl 1 ay önce #67 Yazan: bilalbozan
Sn.Murat bey,TAMDER'in eski sitesinde ben düzeltme işlemiyle alakalı olarak "ottoman_" rumuzuyla Sn.Hüseyin KOÇAK'ın başını nasıl ağrıttığımı kendileri ve site takipçileri biliyor,sağ olsunlar beni hiç geri çevirmeden sabırla daima cevap verdiler.Konunuzla alakalı olarak eminim ki cevap verecektir,içiniz rahat olsun.Ama site kurulum aşamasında olduğundan belki biraz geç olabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: murat, Talip

11 yıl 1 ay önce #68 Yazan: murat
Sn. Bilal BOZAN,

İlginize teşekkür ederim. Sn. Hüseyin KOÇAK tarafından er yada geç cevap alabileceğim konusunda umutluyum. Ancak kendimi bir bakıma şanslı bir bakıma da şansız hissediyorum. Çünkü TAMDER`in eski sitesinin kapandığı 21.03.2013 tarihinde bir kez daha işime yarayabilecek makaleleri araştırmak maksadıyla sayfayı ziyaret ettiğimde eski sayfanın tam da o gün kapatılacak olduğunu, yeni sitenin içinde bulunduğumuz siteye kaydırıldığını öğrendim ve araştırmalarımı geç olmadan bu yeni siteye kaydırabildim. Bu açıdan kendimi şanslı görüyorum. Fakat şu anda eski siteye giriş yapılamıyor olduğundan sizin düzeltme işlemi ile ilgili eski sitedeki görüşmelerinize ulaşamıyorum. Paylaşılanları okumuş olsaydım belki içinde işime yarayabilecek bazı bilgiler edinebilirdim. Bu bakımdan da şanssızım. Anladığım kadarıyla sizin de geçmişte düzeltme işlemiyle alakalı bir konunuz vardı. Düzeltme işleminiz artış yönünde mi yoksa azalma yönünde miydi bilemiyorum ancak nasıl bir yol izlediğinizi ve düzeltme işlemini ne şekilde sonuçlandırdığınızı merak etmekteyim. Paylaşmakta sakınca görmezseniz memnuniyetle ilgilenirim.

11 yıl 1 ay önce - 11 yıl 1 ay önce #70 Yazan: hkocak
* YÜZÖLÇÜMÜN HATALI ÇIKMASI VE DÜZELTME (Kullanıcı adı "murat" dikkatine)

Parseliniz halen tapu kütüğünde 10260,00 m2 olarak tescilli ama sonraki bazı teknik belgelerde 10121,63 m2 olarak hesaplanmış olarak görünüyor. Parsel yüzölçümlerinin daha önce hatalı hesaplanmış olmasıyla ya da o günün tekniği gereğince hassas sayılabilecek bir hesap olmasına karşın, bugünün tekniği ile yeniden hesaplandığında önceki hesapla farklı değerin bulunması ne yazık ki uygulamada çokça karşılaşılan bir durumdur.

Yeni bulunan fark tecviz içinde de olsa, dışında da olsa sizin muvafakatiz olmadan son bulunan değerin tapu kütüğüne yazılması söz konusu değildir. (Aksi halde Medeni Kanunun 1027'nci maddesine aykırı hareket edilmiş olur.) Düzeltme konusunda aradaki fark; tecvizi aşan hatalar için fazladan bir teknik rapor düzenlenmesi gerekir.

Yeni yüzölçüm değeri tapu kütüğüne yazılmadığı sürece, sizin dava açmak için henüz gerekçeniz doğmamış demektir. Eğer yazılmış ise Sulh Hukuk Mahkemesinde dava açabilirsiniz.

Tapu kütüğünde düzeltme yapabilmek için; eğer parsel sınırlarında herhangi bir değişiklik olmuyor yalnızca yüzölçümün farklı çıkıyorsa, 3402 sayılı Kadastro Yasasının 41'inci madde ikinci fıkrası gereğince düzeltme yapılır. Bu düzeltmenin ayrıntısı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün 2010/22 sayılı genelgesinin 10'uncu maddesinde yer almaktadır. Buna göre; eğer fark tecvizi aşmıyorsa doğrudan düzeltme evrakları hazırlanır, eğer tecvizi aşıyorsa yukarıda da belirttiğim gibi fazladan bir teknik rapor yazıldıktan sonra düzeltme evrakları hazırlanır. Her iki durumda da parsel malikinin muvafakat imzası gerekir. Malik bu imzayı vermediği sürece yeni bulunan değer tapu kütüğüne yazılamaz.

Malik muvafakat imzası vermiyorsa, düzeltme de mutlaka yapılması gerekiyorsa o zaman Kadastro Yasasının 41'inci madde birinci fıkrası gereğince işlem yapılır. Bu da şöyle olur; Kadastro Müdürlüğü gerekli düzeltme evraklarını hazırladıktan sonra malik ve diğer hak sahiplerine tebligat yapar. Bu tebligattan itibaren 30 günlük süre içerisinde Sulh Hukuk Mahkemesine dava açılmaz ise düzeltme kesinleşir ve de yeni bulunan rakam tapu kütüğüne o zaman yazılır. Eğer tebliğden sonra 30 günlük süre içerisinde dava açılırsa, tapu kütüğünde dava sonucuna göre işlem yapılır.

Sizin parselinizle ilgili duruma gelinecek olursa; yeni bulunan değerler zeminde nereleri gösteriyor. Eğer, aplikasyon yapıldığında sizin parselinizin sınırları tam olarak gösterilebiliyorsa ve de yeni bulunan değer bugünün ölçüm tekniği ile hesaplanmış değerse; o zaman, yeni bulunan değer parselinizin gerçek yüzölçümüdür demektir. (Eğer böyle ise; Yargıtay kararları da; "Devlet taşınmazları yüzölçümler ile değil, sınırlar ile güvence altına alır" şeklindedir.)

Ama aplikasyon yaptırdığınızda, parselinizin eski sınırlarında farklılıklar görüyorsanız o zaman iş değişir. Şunu yaparsınız; sizden muvafakat imzası isterlerse imzalamazsınız, 41'inci maddenin birinci fıkrası gereğince tebligat yapıldığında da 30 günlük süre içerisinde Sulh Hukuk Mahkemesinde dava açabilirsiniz.

Sizden şuan muvafakat istenmedikçe, 41'inci madde gereğince tebligat yapılmadıkça bu aşamadan yapılacak bir şey görünmüyor Ama benim önerim; Kadastro Müdürlüğüne (ya da varsa Lisanslı Büroya) başvurarak aplikasyon yaptırıp, zaminde sınırlarınızın değişip değişmediğini bir görün. ... Hüseyin KOÇAK

Sayfa oluşturma süresi: 0.069 saniye
Geliştiren: Kunena Forum