29116 sayılı kanun uygulamaları

8 yıl 11 ay önce #4103 Yazan: mersin
arsama bitişik her bir parçası yaklaşık 3-3,5 dönüm olan Devlet Hüküm ve Tasarrufundaki alanların ilki için insan gücüyle çalı çırpı ve taşlar temizlenerek sulama işi bidonlar ile taşıma şeklinde yapılmak suretiyle 200 adet zeytin ağacı dikerek 2014 yılında yasalar çerçevesinde satış veya kiralanması amacıyla Milli Emlak Müdürlüğüne müracatta bulundum.gelen cevabi yazıda satışının mümkün olmadığı kiralama ihalesi olacağı zaman tarafıma bilgi verileceği yönündeydi.Diğer alanın içinde bulunan 100 kadar zeytinin de etrafının temizlenmesine müteakip 2015 yılında müracaat etmeye gittiğimde 29116 sayılı kanunun “Tarım arazilerinin kullanıcılarına kiraya verilmesi

GEÇİCİ MADDE 7 – (1) Gerçek veya tüzel kişiler tarafından izinsiz olarak tarımsal amaçla kullanılan Hazineye ait tarım arazileri, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl içerisinde talep edilmesi halinde, Kanunun 51 inci maddesinin (g) bendi uyarınca pazarlık usulü ile fiili kullanıcılarına on yıla kadar kiraya verilebilir.” maddesinden yararlanabileceğimin belirtilmesi üzerine konu ile alakalı talebimi ilgili maddeye istinaden yeniledim. Ancak kurumlar ile yapılan yazışmalar sırasında Orman Müdürlüğünden söz konusu alanlar ile alakalı ağaçlandırma işleminin yapıldığı ormana bitişik olduğu ve orman devamı niteliğinde olduğundan tesciline müteakip müdürlüklerine tahsis edilmesi talep edildiğinden gelen cevabi yazıda talebimin uygun bulunmadığı belirtildi. Orman müdürlüğü kadastro krokisinde sarı bölge olarak gözüken ve sadece orman alanında ağaçlandırma yapılırken 2.parçada sadece lokal olarak belli bir bölgede 50-60 adet ağaç dikilmiş olup halende ağaçlar dalları budanmak suretiyle tarafımca da muhafaza edilmiş, ayrıca söz konusu 2.parçanın yarısı da bitişik parsel sahibi tarafından yaklaşık 10 yıldır bağ olarak kullanılmakta olup; 7-7,5 dönümlük alanda ağaçlandırma yapıldığı gerçekleri yansıtmamaktadır. bütün bu belirtiğim durumlar uydu görüntülerinden geriye dönük bakıldığında görülebileceği gibi yaklaşık 2 senedir fotoğraflar ile kayıt altına almış durumdayım.2-2,5 yıldır fiili kullanıcısı olduğum alan ile alakalı tarafıma kiralama işlemi yapılmaması durumunda, Orman tarafından tarım arazisi olduğu ve orman olmadığı kabul edilerek sarı bölge ilan edilen bir arazinin şuan itibariyle fiili kullanıcısı da mevcut iken ileride yapılması düşünülen bir proje kapsamında tekrardan orman yapılacak diye tahsis talebinde bulunularak devletin vatandaşı olarak tarafıma tanımış olduğu yasal bir hakkın kullandırılmayacağını düşünmekteyim. Konu ile ilgili yasal olarak ne gibi işlem yapabilirim. saygılarımla

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

8 yıl 11 ay önce #4114 Yazan: hkocak
Sn. "mersin" dikkatine;

Bahsettiğiniz yer orman haritasında sarı boyalı ise, ormanla ilgisi yok demektir. O konuda haklısınız. Ama madde metnine bakıldığında da son sözcük "... verilebilir." diyor. Yani "verilir" değil, "verilebilir". İfadenin bu şekilde olması, müracaat ettiğiniz kurumun mutlak surette kiraya vereceği değil, bu konuda inisiyatif kullanabileceği anlamını içermektedir.

Orman İdaresinin verdiği cevap konusundaki eleştirinize katılıyorum. Ama dediğim gibi o cevabı gerekçe gösterip, sizin talebinizi reddetme inisiyatifleri de bulunmaktadır. İsterseniz, yeniden değerlendirilmek üzere bir kez daha başvurun. Olmadı dava açın. Ama bir sonuç alıp alamayacağınız konusunda bir şey söyleyemem. ... Hüseyin KOÇAK
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: bedrettin toy

8 yıl 11 ay önce #4123 Yazan: mersin
Sayın; Hüseyin KOÇAK

Cevabınız için teşekkür ederim.Fikir alabileceğim kimse olmadığından yanıtınız benim için değerliydi.Sayın hocam bu konulara ile alakalı teknik olarak fazlaca bir bilgim olmamakla beraber sitede yayınlanmış olan bütün makalelerinizi yaklaşık 2 senedir okumakta, tümünü bilgisayarımda gerekli hallerde bakmak üzere muhafaza etmekteyim, Sizi bu işin piri olarak görmekte olduğumdan tarafımı haklı bulduğunuz cevabınız biraz olsun rahatlattı.Ben dediğiniz şekilde daha geniş kapsamlı uydu görüntüleri ve bahsettiğim alanda yapmış olduğum çalışmalara ait fotoğraflar ile birlikte derdimi tekrardan Mili Emlak Müdürlüğüne anlatmaya çalışacağım. Sayın Hocam 19.04.2014 tarihli 6292 sayılı kanunun 12.maddesinde tarih belirtilerek 31/12/2011 tarihi itibarıyla en az üç yıldan beri tarımsal amaçla kiralayan veya kullananlara satışı mümkün olmuştu, 11/09/2014 tarih ve 29116 sayılı kanunun geçici 7. maddesinin, 6292 sayılı kanundan geriye dönük 3 yıllık kullanım nedeniyle tarih sınırlandırması nedeniyle yararlanamayan hazineye ait tarım arazilerini kullanmakta olan kullanıcılarının mağduriyetinin önlenmesi amacıyla çıkarıldığı ve bu yasanın devamı niteliğinde olduğunu düşünmekteyim çünkü 29116 nolu yasada tarih sınırlandırılması yapılmamış sadece fiili kullanıcı olma vurgusunda bulunularak, 10 yıllık kiralaya verilebileceği belirtilmiş.Hüseyin bey dilekçemin olumsuz cevaplanması durumunda nasıl bir dava açmam gerektiği konusunda beni yönlendirirseniz çok yardım etmiş olursunuz, ayrıca hazine adına tescil işleminin ardından Orman müdürlüğüne tahsis edilmesi durumunda ilgili kurum söz konusu alanın tahliyesini isteyeceği ve bu talep tarafımca karşılanmaması durumunda davalık duruma gelirmiyim, neticede ağaç dikili taşınması mümkün değil söküp atacan bir yere, kontrol neticesinde ecremisil ödemesinde bulunmam, tescil işlemi sırasında Milli Emlak Müdürlüğünce düzenlenen tespit tutanaklarında fiili kullanıcı olarak gözükmem ileride bana her hangi bir hak verir mi? yada dayanak olur mu ? Hocam, sizin vereceğiniz bilgiler ışığında hareket edeceğimden cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.saygılarımla

Sayfa oluşturma süresi: 0.072 saniye
Geliştiren: Kunena Forum