31/12/2011 sonrası kullanıcı ismi ve beyan

8 yıl 9 ay önce #4522 Yazan: elifduru
Merhabalar Üstadım;
2/B fiili kullanım kadastrosu yaptığımız alan içerisinde ki herhangi bir fiili kullanım parselinin kullanıcısı bu taşınmazı eski kullanıcısından 31/12/2011 tarihinden sonra 2013 yılında satın almış ve halen bu taşınmazı 2013 yılından beri satın alan kişi kullanmaktadır.
Bu taşınmazı satan kişi ise yaklaşık 1975 yılından beri bu taşınmazı kullanmakta idi. Bu durumu tutanağın edinme sebebinde aynen açıkladık.Sorum şu:
2012/5 sayılı genelgenin 1.12 nci maddesi"31/12/2011 tarihinden sonraki kullanıcı ve muhdesatlar ise kadastro tutanağının edinme sebebinde açıklanmakla yetinilecek ve tutanağın beyanlar hanesine yazılmayacaktır." Şeklinde olduğundan,
Tutanağın beyanlar hanesinde bu taşınmazı 2013 yılında satın alan kişiyi yazamadığımıza göre tutanağın beyanlar kısmına 31/12/2011 tarinden önceki kullanıcının ismini ".....31/12/2011 tarihine kadar kullanmıştır " şeklinde bir beyan yazabiliyormuyuz?
Teşekkürler....

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

8 yıl 9 ay önce - 8 yıl 9 ay önce #4523 Yazan: hkocak
Sn. "elifduru" dikkatine;

İlginç bir örnek. İlk kullanıcı 2013'te ikinci kişiye satıyor. 6292 sayılı Kanunu kapsamında hak sahibi olabilmek için kullanıcı olmanın 31.12.2011 tarihinden öncesine dayanması gerekir. Halen kullanıcı olan ikinci kişinin kullanıcı olma durumu ise 2013'te başlamıştır. Dolayısıyla ilk bakışta, bu Kanunun dışında kalmakta şeklinde görünmektedir. Ama burada farklı bir durum söz konusudur. 31.12.2011 tarihi öncesinde orada bir kullanıcı vardı ve de (belirlenen tarihten sonra da olsa) ikinci kişiye devretti... Şimdi bu 2/B sahasında kim hak sahibi olacaktır?... Hiç hiçse olamayacak mıdır?... Bu sorular cevapsız kalabilmektedir. Ama ilk tesis kadastrosu çalışmalarında nasıl ki birbirinin devamı olan zilyetliği ekliyor isek, bu çalışmada da bu kural geçerli olabilir mi? ... Kanun metnine ve genelgeye bakıldığında doğrudan böyle bir anlam çıkarılmamaktadır. Fakat o yer gerek 6292 sayılı Kanun ve gereğince hak sahibi olarak ya da başka türlü bir satış konusunda, ikinci şahsın hakkına da halel gelmemesinin gözetilmesi gerektiğini düşünüyorum.

O nedenle de siz tutanağın beyanlar hanesine; "... 31.12.1981 tarihine kadar kullanmıştır" yazarsanız, bu ifgade belki de ikinci şahsın aleyhine olabilir. Çünkü birinci kişi kötü niyetli çıkarsa, ben bu tarihten sonra da kullanmaya devam ediyordum iddiasıyla başvuruda bulunabilir. O nedenle de böyle bir belirtimin yapılmaması daha doğrudur. Tutanağın "edinme sebebi" kısmında satış ile ilgili izahatı yapın ki, daha sonra ikinci şahıs o yerin kendisine satışını isteyebilsin.

İkinci şahıs, 6292 sayılı Kanunun 6'ncı maddesi kapsamında başvurabilir ve Milli Emlak Müdürlüğü de; (yukarıda bahsettiğim) zilyetliğin devamı olarak değerlendirirse ikinci şahısa şatışını yapabilsin... Ya da yine 6'ncı maddenin 14 ve 15'inci fıkralarından yararlanma konusunda avantaj sağlanması temin edilmiş olur. ... Hüseyin KOÇAK
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: BAHADIR0672

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

Sayfa oluşturma süresi: 0.090 saniye
Geliştiren: Kunena Forum