Plan tadilatı sonucu tarımsal cins değişikliği

9 yıl 5 ay önce #3237 Yazan: boss39
Sayın Üstadlarım.Cins değişikliği ile ilgili bir sorum olacaktı.Belediye sınırları içerisinde ancak mevzi imar planı yapılan bir alanda kalan bir taşınmaz imar kanunu 15 ve 16. maddeleri gereği 3 parçaya ifraz ediliyor.Ana taşınmaz tarla vasıflı ve doğal olarak ifraz sonucu oluşan 3 parsel arsa vasfını alıyor.İfraz sonucu oluşan parsellerden birisi 28000 m2 büyüklüğünde.Haliyle belediye vatandaştan 28000 m2 üzerinden arsa vasfı ile emlak vergisi alıyor.belediye meclis kararı ile mevzi imar planında kısmi değişiklik yapılıyor ve 28000 m2 büyüklüğündeki taşınmazın yaklaşık 26000 m2 lik kısmı plan dışında bırakılıyor.Vatandaş cins değişikliği için Lihkab a başvuruda buluyor.Lihkab tarıma ve belediyeye görüş soruyor.Tarım bu taşınmazın bahçe olduğuna ve cins değişikliğinde sakınca olmadığına dair yazıyı veriyor.Ancak taşınmaz kısmen de olsa plan içersinde kaldığı için haliyle belediye tamamı için yazı veremiyor.Bu konu ile ilgili olarak benim düşüncem;plan tadilatına göre taşınmazın yeniden 2 ye ifrazının yapılıp,oluşan 2 parçayada yine arsa vasfı verilmesi ve akabinde vatandaşın tarımın görüşüne istinaden Lihkab a cins değişikliği yaptırması ki buda vatandaşa fazlası ile mali yük bindiriyor.Konu ile ilgili olarak değerli görüşlerinizi almak istediğim başlıklar şunlar:
1-İmar kanunu 15-16 ya göre arsa vasfı kazınmış taşınmazda ( bizim örneğimizdeki gibi değilde tamamı plan dışında kalmış olsa idi) sonradan yapılan plan tadilatı ile tarımsal cins değişikliği yapılabilir mi ?
2-Plan tadilatına göre ifraz yapılsa kadastro müdürlüğü tek bir bayanname ile ifraz ve tarımsal cins değişikliği yapabilirmi.Yoksa vatandaşın ifraz sonrası tarımsal cins değişikliği için lihkab a mı başvurması gerekir.
3-İfraz yapılmadan belediyenin vereceği yazıya istinaden ( kısmen plan içinde kaldığı için ) arsa ve bahçe olarak cins değişikliği yapılabilirmi.
Göstereceğiniz ilgi için şimdiden teşekkürlerimi sunarım.Saygılarımla.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

9 yıl 4 ay önce #3389 Yazan: 71excalibur71
ben de çözüm önerinize katılıyorum. sorularınıza yorumlarım:

1) şartları sağlamak kaydıyla evet.
2) hayır. plandan gelen arsa cins değişikliği ile plan dışı vasıf değişikliği karıştırılmamalı
3) ilgili iki kurum yazıları verebiliyorlasa neden olmasın.

diye düşünüyorum. kolay gelsin
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: hkocak

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

Sayfa oluşturma süresi: 0.057 saniye
Geliştiren: Kunena Forum