TARLA CİNS DEĞİŞİKLİĞİ VE HÜKMEN İFRAZ

9 yıl 2 hafta önce #3878 Yazan: imparator_74
mrb. değerli arkadaşlar sitenize yeni üye oldum ve formunuza katıldım.şimdiden vereceğiniz değerli bilgilere teşekkür ederim.

benim sorum şu olacak. 24.900 m2 alanlı ve 4 hissedarı bulunan bir tarlamız var.ortaklar arasında herhangi bir anlaşmazlığımız yoktur.tarlamız şehir merkezine yakın bir konumda (15 km) ve belediye mücavir alanı içerisinde bulunmakta ama imar yoktur.ayrıca tarlamızın bir tarafı tren yolu bir tarafıda ırmak ile sınırlı.söylediğim gibi hissedarlar olarak anlaşamamazlık gibi bir sorunumuz yok ama ben maddi sıkıntılarımdan dolayı hissemi satmak istiyorum (hissedarlardan hissemi alacak kimse yoktur) ancak tapumuz hisseli olduğu için müşteri bulma olasılığım çok düşük kimse yanaşmıyor haklı olarak.bende hissemi ayırarak satmak istiyorum.fakat biliyorsunuzki toprak koruma kanununa göre 20.000 m2 altında bölünme sağlanmıyor.cins değişikliği (bahçe) yapmak isteyince tarım il müdürlüğü dönümüne en az 10 ağaç istiyor (dikme şansım yok imkansızlıktan dolayı ayrıca diksem bile sulama şansım yok) ve ayrıca kadastrodan aldığım bilgiye göre resmi bir yola cephesi olmadığı ve tarla içerisinde dikili alan olmadığı için hissemi ayıramayacağımı söylediler.kulaktan dolma duyduğum bilgilere göre hükmen ifraz davası denen bir dava varmış.
benim sizden ricam bu hükmen ifraz davası nedir,şartları nelerdir kazanma şansım varmı hangi yolu izlemeliyim ve ortalama ne kadar masrafım olur acaba.haritacıya falan gitmem gereklimi neler yaptırmalıyım

hisselerimiz aşağıdaki şekilde ayrıca aplikasyon krokisinide ekliyorum.

birinci hisse 4975/24900
ikinci hisse 4975/24900
üçüncü hisse 7475/24900
dördüncü hisse 7475/24900

20150429_134442.jpg ek dosyası bulunamadı

Ek Dosyalar:

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

9 yıl 1 hafta önce #3888 Yazan: serkanoz
Sayın imparator_74
Bahsettiğiniz taşınmaz henüz tarla vasfında ve de ifraz koşullarını sağlamamaktadır. Bahsettiğiniz 5403 sayılı toprak koruma kanununda değişiklik olmuş, 6537 sayılı kanunla değişen maddeleri arasında, hisseli taşınmazların durumu ve devri ile ilgili hususlar bulunmaktadır. Eğer 5403 sayılı kanunun (D-6537) 8. maddesinin tamamını irdelerseniz, kendinize uygun olan kısmını bulabilirsiniz.
Bilginize..

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

Sayfa oluşturma süresi: 0.051 saniye
Geliştiren: Kunena Forum